Obróbka zdjęć Camera Raw – Podstawy fotografii

Obróbka zdjęć Camera Raw w Photoshop’ie – podstawy

obróbka zdjęć camera raw

obróbka zdjęć camera raw Kochani, chciałam się z Wami podzielić tym jak wykonuję, edytuję swoje zdjęcia.
Od razu chciałabym nadmienić, że jest to mój pierwszy tego typu post, więc jeśli macie jakieś sugestie, bardzo proszę o komentarz czy wiadomość w tej sprawie. Z chęcią je przeczytam, czy też nauczę się czegoś nowego. Co więcej, na pewno będzie mi łatwiej przygotować  kolejny wpis z serii “Krok po kroku” mając na uwadze Wasze spostrzeżenia 🙂  Przejdźmy zatem do tematu wpisu jakim jest obróbka zdjęć ( właściwie jej podstawy 😛 ) we wtyczce programu Photoshop – Camera Raw.

Przygotowanie

Zdjęcie będzie przedstawiać kilka przedmiotów ułożonych na stole. Tłem będzie biały brystol.  Swoje zdjęcia wykonuję aparatem Nikon D3200  ze standardowym obiektywem NIKKOR AF-S DX 18–55 mm VR II.
Nieodłącznym elementem  do robienia zdjęć jest statyw . Ułatwia on całą pracę nad zdjęciami stabilizując obraz oraz ustawiając aparat w dogodnej dla nas pozycji.

obróbka zdjęć camera raw

Wykonywanie zdjęć – format RAW

Przede wszystkim zdjęcia wykonuję w formacie RAW.
Z definicji RAW (ang. surowy) to tak jakby cyfrowy negatyw, bezpośredni, surowy widok tego, co zarejestrowała matryca aparatu. Format ten  pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze. Dlatego tak bardzo zaleca się fotografowanie w RAWach 🙂

Jeśli chodzi o ustawienia aparatu – zakładam, że z początku  zabawa trybami może być kłopotliwa. Stąd też ustawiłam aparat na  tryb Auto. Myślę, że dzięki temu mocno skontrastuję jak bardzo możemy poprawić zdjęcie w programie Camera Raw. Wychodzę też  z założenia, że  dla każdego początkującego w dziedzinie fotografii zbyt duży natłok informacji na początku przygody ze zdjęciami może odstraszyć. Przynajmniej tak  było w moim wypadku 🙂 Osobiście powoli pracuję z trybami i na pewno w  miarę poszerzenia się mojej wiedzy w tej dziedzinie na pewno się z Wami tym podzielę.

Obróbka – program Camera Raw

obróbka zdjęć camera raw

Wykonane zdjęcie otwieram w programie Camera Raw , który jak wcześniej wspomniałam jest dodatkiem programu Photoshop. Widzimy, że zdjęcie jest ciemne, pozbawione blasku i kolorów.

Parametry jakimi zazwyczaj operuję to temperatura, ekspozycja , przejrzystość i jaskrawość . Nie ma co do tego zasady. Każde zdjęcie jest też i wymaga korekcji innych parametrów. Poza tym każdy z nas ma swój gust.  Proponuję po prostu próbować przestawiać suwaki, aby  zobaczyć jak się one zmieniają i dobrać to co nam odpowiada najlepiej.

obróbka zdjęć camera raw

W tym wypadku stawiam na jasne zdjęcie z nasyconymi kolorami.

Drugim parametrem oczywiście jest ostrość – delikatnie wyostrzam zdjęcie, aby też nie przesadzić z efektem.

obróbka zdjęć camera raw

obróbka zdjęć camera raw

Decyduję się również  na wyprostowanie zdjęcia i jednocześnie kadrowanie. Tutaj widać, że czynność była robiona  przeze mnie na samym początku, oczywiście nie ma to żadnego znaczenia. Wybieramy ikonkę linijki z menu górnego i rysujemy poziomą linię do której zdjęcie ma się “prostować”.

I ciach 🙂   Jeśli uważamy, że zdjęcie jest już wystarczająco podkręcone możemy kliknąć “Otwórz obraz”  dzięki czemu przejdziemy do edycji zdjęcia w Photoshopie.

Obróbka c.d – Photoshop

obróbka zdjęć camera raw

Tutaj zazwyczaj stosuję jeszcze dopasowanie jakim są poziomy.  Dopasowanie to umożliwia poprawienie balansu kolorów obrazu przez dopasowanie poziomów intensywności cieni, półcieni i podświetleń. W oknie jest wyświetlany histogram, który pomaga w dopasowywaniu kluczowych tonów obrazu. Pokrótce – staramy się tak przesunąć suwaki, aby białe było naprawdę białe a czarne naprawdę czarne. Jakkolwiek to brzmi 🙂

Zapis zdjęcia

Zdjęcie jest gotowe.  Teraz chcemy je zapisać, aby móc zamieścić na swoją stronę, bloga itd. Ja korzystam z opcji “Zapisz dla Internetu…” z menu Plik, bądź skrót klawiaturowy  ALT +SHIFT + CTRL+ S.   Wpisuję rozmiar zdjęcia jaki będzie pasował do miejsca gdzie zamieszczę zdjęcie oraz ustawiam  jakość  JPG na 90%. Nie stracimy wtedy prawie w ogóle jakości zdjęcia, a będzie ono “lżejsze”.

obróbka zdjęć camera raw

Tadaaaaa 🙂 Oto efekt przed i po. Myślę, że różnica widoczna.

obróbka zdjęć camera raw

I to by było na tyle 🙂

W czasie mojej nauki fotografowania i obróbki, często trafiam na posty tego typu które pokazują czynności krok po kroku i uważam, że to właśnie one najlepiej pokazują jak wykorzystywać narzędzia jakimi są programy graficzne, jak poszczególne opcje używać podczas edycji zdjęcia. Stąd też zdecydowałam się na post tego typu, być może komuś z Was będzie pomocny 🙂
Chciałabym dodać, że oczywiście nie każde zdjęcie obrabiam w ten sam sposób, wszystko zależy od rodzaju fotografii, scenerii itd.  W dzisiejszym wpisie pojawiły się tylko te podstawowe.Wiadomo, że najlepiej  jest aby wykonać zdjęcie w ten sposób aby wymagało jak najmniej obróbki. Oczywiście nie zawsze się nam to udaje, stąd też z pomocą biegną nam właśnie te programy 🙂 Myślę, że w miarę wykonywania coraz większej ilości zdjęć na pewno nabiera się coraz większego wyczucia co do obróbki, kolorystyki itd. W końcu trening czyni mistrza 😉

A Wy jak edytujecie swoje zdjęcia ? 🙂

Witaj Czytelniku! Strasznie mi miło, że trafiłeś właśnie na mój blog. Mam nadzieję, że spodobał Ci się na tyle, że zawitasz tu jeszcze nie raz! Za jakikolwiek ślad pozostawiony przez Ciebie tutaj serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, napisz do mnie na adres e-mail: kontakt@femmind.pl ?

Comments (10)

    1. Bardzo się cieszę, że się przydał ? myślę że tutoriale pojawią się jeszcze nie raz na blogu ?

  1. Bardzo przydatny post, ma pewno jeszcze do niego wrócę! Póki co ja również korzystam z Photoshop 🙂

    1. Photoscape’a też bardzo lubię 🙂 Ma fajne możliwości edycji i łączenia zdjęć 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: